• موقعیت مکانی
    ایران, تهران
  • برنامه کاری
    همه روزه 8:00 - 22:00
  • مشاوره رایگان
    09126457527
Homeهواسازهواساز چیست؟ معرفی انواع هواساز صنعتی و اجزای آن
خانه هواساز چیست؟ معرفی انواع هواساز صنعتی و اجزای آن

هواساز چیست؟

هواساز یک دستگاه تهویه مطبوع کامل است که از آن برای گرمایش، سرمایش، رطوبت‌زنی، رطوبت‌گیری، ضدعفونی کردن، تأمین هوای تازه و فیلتراسیون هوا استفاده می‌شود.

 از جمله پارامترهای انتخاب دستگاه هواساز

میزان هوادهی که با توجه به حجم هوای محیط و کاربری آن تعیین می‌شود برای مثال میزان هوادهی هواساز در یک حجم ثابت از یک پروژه اداری و ورزشی متفاوت است. فشار فن هواساز که با توجه به طول کانال‌کشی و نوع فیلترهای به‌کاررفته در هواساز متفاوت است و شامل دو پارامتر افت فشار خارجی (مربوط به کانال‌ها و دریچه‌های خروجی هوا (و افت داخلی) مربوط به کویل، فن و فیلترهای هواساز است). فشار فن باید به حدی باشد که بتواند به موارد ذکرشده غلبه کند.

ظرفیت حرارتی و برودتی که تعیین‌کننده سطح تماس کویل حرارتی و برودتی هواساز است. کیفیت هوای خروجی از دستگاه که در پروژه‌های بیمارستانی، درمانی و آزمایشگاهی بسیار حائز اهمیت است؛ و نوع فیلتراسیون را تعیین می‌کند و تاثیر بسیاری روی قدرت فن دارد.

هواساز هایژنیک

هواسازهایژنیک که برای تأمین هوای تازه و گرمایش و سرمایش و فیلتراسیون اتاق‌های تمیز، آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها استفاده می‌شود و دارای فیلتراسیون قوی چندلایه از جمله فیلترهای G4 و HEPA و Bag است؛ و بدنه دستگاه برای جلوگیری از تجمع آلودگی و اکسیداسیون از استنلس استیل تولید می‌شود.
در هواسازهایژنیک به دلایل مختلف از جمله تجمع آلودگی از پلاک فن استفاده می‌شود. پلاک فن‌ها حوزینگ فن و حلزونی ندارند.

هواساز هایژنیک برخلاف انواع دیگر هواساز، سازوکار برگشت  هوا به دستگاه هواساز را ندارد و اصطلاحاً فول فرش ایر Fresh Air Full است و به طبع ظرفیت حرارتی و برودتی کویل آن باید از هواسازهای دارای هوای برگشتی بزرگ‌تر باشد. مورد دیگری که در هواسازهای هایژنیک لحاظ می‌شود سیستم ضدعفونی‌کننده هوا است. این سیستم می‌تواند از نوع لامپ uv باشد که بعد از فیلتراسیون نصب می‌شود.

هواساز آپارتمانی

هواساز آپارتمانی اگر به‌درستی تولید شود و تمهیدات لازم برای نصب و سرمایش و گرمایش در آن لحاظ شود مناسب است؛ اما در بسیاری از پروژه‌ها هواسازهای آپارتمانی با ایرواشر تلفیق می‌شوند که علاوه بر پاسخگویی نامناسب محل تجمع آلودگی و باکتری در آپارتمان نیز می‌شود. دلیل نصب ایرواشر در هواساز آپارتمانی دستیابی به سرمایش با استفاده از سیستم ارزان تبخیری (مانند کولر آبی) است.

هواساز خانگی

دستگاه هواساز خانگی به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که سرمایش و گرمایش را تأمین می‌کنند. استفاده از واژه هواساز برای دستگاه تصفیه هوا مناسب نیست چراکه دستگاه‌های تصفیه هوا صرفاً هوا را تصفیه می‌کند و هیچ عملیات سرمایش و گرمایشی بر روی هوا ندارند.

تأمین بار سرمایش و گرمایش توسط هواساز خانگی نیاز به محاسبات دقیق و صرف هزینه بالا دارد.

هواساز صنعتی

دستگاه هواساز صنعتی به هواسازهای بزرگ‌تر گفته می‌شود که قابلیت تأمین سرمایش و گرمایش و هوای تازه سالن‌های بزرگ ورزشی و کارخانه‌ها و آمفی‌تئاترها و… را دارند
ابعاد این هواسازها بزرگ است برای مثال یک هواساز 50,000 cfm دارای ابعاد حدودی 5×3×2 است.

هواساز کوچک

دستگاه هواساز باید از حداقل امکانات برخوردار باشد که شامل کویل، فیلتر و فن است. می‌توان ابعاد این مواد را برای هر کاربری به‌صورت مشخص تعیین کرد. هواساز کوچک در محاسبات صنعتی معنایی ندارد و باید سطح تماس کویل و قدرت لازم فن و سطح فیلتراسیون مناسب برای تأمین تهویه محیط محاسبه شود.


مطالب مرتبط
نظر دهید

نظر دهید

Open chat
سلام
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟